Başlangıç > Genel > Ankaralı ve Adanalı Emekçiler: Vali Güler İstifa

Ankaralı ve Adanalı Emekçiler: Vali Güler İstifa

Taksim 7 Ankara‘da sendikalar, siyasi parti ve platformlar yaptıkları açıklamayla Taksim‘de 1 Mayıs kutlamasına yönelik saldırıları protesto etti, Vali Güler’in istifasını istedi. Adana‘da ise İnönü Parkı’nda bir araya gelen kurumlar yaptıkları açıklamayla Taksim eylemine polisin vahşice saldırmasını protesto etti, sorumluları istifaya çağırdı.

Ankara’da Yüksel Caddesi’nde bir araya gelen DİSK, KESK, Tabip Odası, 78’liler Federasyonu, PSAKD, ESP, TKP, SDP, HÖC ve Halkevleri’nin de aralarında bulunduğu demokratik kurumlardan 100 kişi, 1 Mayıs ile ilgili haberlerin yer aldığı gazete sayfalarını taşıyarak, devlet terörü yaratan Vali Muammer Güler’i istifaya çağırdı.

‘Vali Güler’in kumanda ettiği faşist terörle karşılaştık’

Kurumlar adına açıklamayı okuyan DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, 2007 1 Mayıs kutlaması nedeniyle kenti felç eden ve 15 milyon kişiye düşman muamelesi yapan tek valinin Muammer Güler olduğunu dile getirdi. “Bizler ve bütün İstanbul, Vali Muammer Güler’in kumanda ettiği faşist bir uygulama ve terörle karşılaştık” diyen Görgün, “Baskı ve şiddet ’77 1 Mayıs’ında şehit düşen kardeşlerimize karşı saygımızı, görevimizi yapmamızı engelleyemedi” şeklinde konuştu.

Sözlerine “30 yıl önce Taksim’de işçilere ateş edenler, ettirenlerin silik siluetleri bugün netleşip Güler tipinde, İçişleri Bakanı ve benzeri tiplerle karşımıza çıkmaktadırlar. Katillerin, provokatörlerin, kanun dışı ve insanlık dışı uygulama yapan kamu görevlilerinin yakasını bırakmayacağız” diyerek devam eden Görgün, Vali ve Emniyet Müdürü’nün derhal istifa etmesi ve yasal soruşturma başlatılmasını gerektiğini dile getirdi.

Eylemde “Faşist vali istifa”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Gözaltılar serbest bırakılsın”, “Katiller halka hesap verecek”, “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganları atıldı.

Sorumlular bir gün daha görevde kalmaları mümkün değil

Adana’da ise İnönü Parkı’nda bir araya gelen kurumlar yaptıkları açıklamayla Taksim eylemine polisin vahşice saldırmasını protesto etti, İstanbul Valisi Güler’i istifaya çağırdı. İHD, ÇHD, Tabip Odası, KESK, Genel-İş 2 No’lu Şube, ESP, DTP, EMEP, ÖDP, ÇHKM ve İşçi Mücadelesi’nin katıldığı eylemde kurumlar adına Adana Tabip Odası Başkanı Osman Küçükosmanoğlu açıklama yaptı.

İstanbul’un sıkı yönetimi aratmayacak uygulamaya tabi tutulduğunu dile getiren Küçükosmanoğlu, “Tüm dünyada işçi bayramı olarak kabul edilen 1 Mayıs’ı kutlamak için Taksim’e gidenler, baskı, şiddet, gaz bombası ve gözaltılara maruz kaldı. Gözaltılar sırasında polisler ölçüsüz bir şekilde şiddete başvurdu. Güvenlik adına halkın ulaşım, seyahat, çalışma ve kişi güvenliği hakları ihlal edildi” dedi.

Küçükosmanoğlu açıklamasının devamında “Yaşananların sorumlularının bir gün daha görevde kalmaları mümkün değildir. Başta İstanbul Valisi ve Emniyet Müdürü olmak üzere, olayların sorumluları derhal görevden alınmalıdır” şeklinde konuştu.

Reklamlar
Kategoriler:Genel Etiketler:
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: