Başlangıç > 1 Mayıs 2007 Devlet Terörü, 1 Mayıs 2007 Haberleri > Basın Emekçilerinden ‘Son Padişah’ Güler’e ‘Kırmızı Kart’

Basın Emekçilerinden ‘Son Padişah’ Güler’e ‘Kırmızı Kart’

Muammer Güler’e Kırmızı Kart1 Mayıs günü görevi başındayken, polis tarafından saldırıya uğrayan ve görevlerini yapmaları engellenen gazeteciler, bugün “Vali, Emniyet Müdürü, İçişleri Bakanı istifa” talebiyle Valiliğe yürüdü. Gazeteciler sorumlulara ‘kırmızı kart’ gösterdi. Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Ercan İpekçi, polislerin sicil numaralarının görünür kılınmasını talep ettiklerini ve olaylarla ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Radikal, Cumhuriyet, Vatan, Star, Anadolu Ajansı, CNN Türk, NTV, Birgün, Evrensel, Özgür Radyo ve Atılım gibi basın ve yayın kuruluşlarında çalışan basın emekçileri, Valiliğin ve Emniyetin saldırgan tutumunu protesto etti. Türkiye Gazeteciler Sendikası da saldırıları protesto ederek, dokuz gazetecinin polislerce dövüldüğünü, bu meslektaşlarının çeşitli yerlerinden yaralandığını kaydetti.

Sözde değil, özde basın özgürlüğü

100’e yakın basın emekçisinin katıldığı eylem, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti binası önünde başladı. İstanbul Valiliğine yürüyen basın emekçileri, “Basın hürdür, sansür edilemez”, “Sözde değil, özde basın özgürlüğü”, “Sansüre hayır” yazılı dövizler açarak, halkın haber alma hakkını savundular.

İstanbul Valisi Muammer Güler ve Çevik Kuvvet polislerini protesto eden gazeteciler, ellerinde gaz maskeleri ve kasklar ile gazetecilerin saldırıya uğradığı anda çekilmiş fotoğraflarını da taşıdılar. Vali Güler’i kaftan ve kavukla gösteren, altında “Son Padişah” yazan posterler de açan gazeteciler, “Kalemine, örgütüne sahip çık”, “Özgür basın susturulamaz”, “Haberime dokunma” dediler ve gazetecilere yönelik saldırılara kırmızı kart gösterdiler.

Kameralarını ve fotoğraf makinelerini yere bıraktılar

Valilik önünde sık sık “Vali istifa!” sloganını atan gazeteciler, burada kameralarını ve fotoğraf makinelerini yere bırakarak protestolarını sürdürdüler. Burada, 1 Mayıs‘ta yaralanan gazeteciler, yaptıkları konuşmalarla saldırıları anlattılar ve polisin kendilerine, eylemcilere ve halka yönelik vahşetini kınadılar.

1 Mayıs’ta polisin saldırısına uğrayan Radikal gazetesinden Demet Bilge Ergün ve Vatan gazetesinden Bülent Ergün gazetecilerin sürekli şiddetle karşı karşıya kaldığını, bu olayların son bulmasını istediklerini belirtirken, Kanal D muhabiri İhsan Yıldız ise, saldırıya uğradıktan sonra İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah‘ı, gazetecilere saldıran polislerin görüntülerini iletmek amacıyla aradıklarını, ancak kendisine ulaşamadıklarını söyledi. Yıldız, sorumluların açığa çıkarılmasını istedi.

Suç duyurusunda bulunulacak

Ardından gazeteciler adına TGS Genel Başkanı Ercan İpekçi, TGC Yönetim Kurulu üyeleri Vahap Munyar ve Celal Toprak, Haber-Sen‘den Mehmet Demir, Çağdaş Gazeteciler Derneği‘nden Barış Yarkadaş ve 1 Mayıs olaylarında yaralanan Cumhuriyet Gazetesi’nden Alper Turgun, Demet Bilge Ergün, Bülent Ergün, İhsan Yıldız İstanbul Valisi Muammer Güler ile görüştü.

Görüşmenin ardından heyet üyeleri adına açıklamayı Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı İpekçi yaptı. İpekçi, gazetecilere kötü muamelede bulunan polisler hakkında soruşturma başlatılmasını istediklerini belirtti. Vali Güler’den polislerin sicil numaralarının görünür kılınmasını talep ettiklerini, bu sayede caydırıcılığın sağlanacağını belirttiklerini söyleyen İpekçi, olaylarla ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını duyurdu.

Vali sorumlular hakkında inceleme başlatacak

Görüşme sonrasında Ercan İpekçi yaptığı açıklamada, Vali Güler’e saldırıya uğrayan gazetecilerin olayları anlattığını aktardı. İpekçi, yaralanan gazetecilerin isimlerini ve saldırıya uğradıkları yerlerine ilişkin bilgileri de ilettiklerini belirterek, Güler’in sorumlular hakkında inceleme başlatacağını söylediği kaydetti. İpekçi, bu tür olayların yaşanmaması için emniyet görevlilerinin sivil numaralarının görünür bir yere takılması talebinde bulunduklarını söyledi. İpekçi Vali Güler’in de kendilerine “Söz veriyorum, tespit ettiğim hiçbir noksanlığı affetmem, yapan sonuçlarına katlanır. Polis, kimsenin hasmı değildir, gazetecinin kamu görevi yaptığını bilmelidir ve saygı duymalıdır” dediğini aktardı. Görüşme sonrasında gazeteciler Valilikten TGC’ye yürüdü.

Reklamlar
  1. Onur
    5 Mayıs 2007, 14:57

    Vali mutlaka gitmeli. 1 Mayisin rovansi ancak boyle alinmis olur…

  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: