Başlangıç > Genel > Erdoğan, Aksu, Güler, Köksal ve Cerrah İçin Suç Duyurusu

Erdoğan, Aksu, Güler, Köksal ve Cerrah İçin Suç Duyurusu

1 Mayıs TaksimAvukat Rasim Öz ve TKP iki ayrı başvuruda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, Vali Muammer Güler, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve polisler hakkında görevi ihmalden, özgürlükleri engellemekten, beden-ruh sağlığına zarar vermekten suç duyurusunda bulundu.

Avukat Rasim Öz, 1 Mayıs’ta yaşananlarla ilgili İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, İstanbul Valisi Muammer Güler ve İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah hakkında Sultanahmet Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Türkiye Komünist Partisi (TKP) de, Başbakan Erdoğan, Aksu, Güler, Cerrah ve 1 Mayıs’ta müdahale emri veren ve uygulayan polis yetkilileri ve memurları hakkında Şişli Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

TKP suç duyurusunda, Vali Güler’in tutumunun ruh sağlığıyla ilgili olduğunu düşündüklerini yazdı; Adli Tıbba sevkini istedi.

Öz: Dokunulmazlıkları kaldırılsın, Meclis’te araştırma komisyonu kurulsun

“1 Mayıs saldırılarının tüm mağdurlarının 30 yıllık savunmanı, tanığı ve mağduru” olarak suç duyurusunda bulunan Avukat Öz, 1 Mayıs 1977 katliamının sorumlularının yargı önüne getirilmeyerek görevi suistimal suçunun işlendiğini savundu.

Ayrıca 1 Mayıs 2007’de de İstanbulluların çoğunluğunun özgürlüğünü sınırlama, seyahat özgürlüğünün engellenmesi, kişisel özgürlüklerden yoksun bırakılması, beden ve ruh sağlıklarına zarar verilmesi ve saldıranların azmettirilmesi suçlarının işlendiğini yazdı.

Öz, zanlıların tümünün istifalarının istenmesini, istifa etmedikleri halde dokunulmazlıklarının kaldırılmasının istenmesini, ardından kamu davası açılmasını istedi. Bunun yanı sıra hem 1977 hem de 2007 için Meclis’ten araştırma komisyonu kurulmasının istenmesini, komisyon raporunun savcılığa da gönderilmesini istedi.

TKP: Polis iki yüze yakın üyemizi yaraladı

TKP, ikisi çok ağır, üçü de ağır olmak üzere 200’e yakın üyesinin polis tarafından yaralandığını, polis aracında üzerine gaz sıkıldığı için kalp krizi geçiren işçi Mustafa Öztürk’e tıbbi yardımın engellendiğini, görme engelli işçi Ramazan Yücel’in bacağının dört yerden kırıldığını, tiyatrocu Nevzat Süs’ün beyin kanaması geçirdiğini bildirdi.

Parti 600’e yakın üyesinin uzun süreli gözaltına alındığı, Kurtköy’de bin 800 üyesinin silah kullanılarak, Topçular’dan kalkan iki feribottaki 900 üyesinin de karaya çıkarılmayarak özgürlüklerinden alıkonduğu, polisin Beşiktaş ilçe binasın saldırdığı bilgilerini de verdi. (TK-bianet)

Reklamlar
Kategoriler:Genel Etiketler:
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: